Program for Bachelor Åbent Hus

Fra 27. februar til 1. marts 2024 afholder vi Åbent Hus på Københavns Universitets bacheloruddannelser.
Glæd dig til at lære vores mange spændende uddannelser bedre at kende. Til Åbent Hus kan du blandt andet tale med studerende, høre om uddannelserne og se, hvordan campusområderne ser ud.

Alle arrangementerne er fysiske og finder sted på KU's campusområder. Der er ikke tilmelding, og alle kan deltage.

Hvad interesserer du dig for?

Sorter programmet efter interesse

Onsdag 28/2

Asienstudier (japanstudier)

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Asienstudier (kinastudier)

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30

Asienstudier (koreastudier)

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Audiologopædi

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Bioinformatik

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Biokemi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Biologi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15.30-16:15

Bioteknologi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Dansk

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17.00-18:00

Datalogi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Datalogi-økonomi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Engelsk

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Europæisk etnologi

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Film- og medievidenskab

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Filosofi

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Forhistorisk arkæologi

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Forsikringsmatematik

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Fransk sprog og kultur

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Fysik

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Fødevarer og ernæring

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Geografi og geoinformatik

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Geologi-geoscience

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Græsk, klassisk

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Grønlandske og arktiske studier

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 17:00-18:00

Historie

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Idræt og fysisk aktivitet

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Indianske sprog og kulturer

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 17:00-18:00

Informationsstudier

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Italiensk sprog og kultur

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30

Jura

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Kemi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Klassisk arkæologi

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Kognitions- og datavidenskab

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Kommunikation og it

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Kunsthistorie

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Landskabsarkitektur

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Latin

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:30

Lingvistik

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00 og 15:30-16:00

Litteraturvidenskab

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Machine learning og datavidenskab

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Matematik

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Matematik-økonomi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Medicinalkemi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Mellemøstens sprog og samfund (arabisk, hebraisk, persisk, tyrkisk)

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30

Mellemøstens sprog og samfund (assyriologi, nærorientalsk arkæologi, ægyptologi)

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00

Miljø- og fødevareøkonomi

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Moderne indien og sydasienstudier

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30

Molekylær biomedicin

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Musikvidenskab

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Nanoscience

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Naturressourcer

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Pædagogik

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Religionsvidenskab

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Retorik

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 14:00-15:00, 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Skov- og landskabsingeniør (professionsbachelor)

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Spansk og latinamerikansk sprog og kultur

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Sundhed og informatik

Nørre Campus fra kl. 13
 Ingen oplæg, kun bod

Teater- og performancestudier

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Teologi

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Tysk sprog og kultur

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30 og 17:00-18:00

Urban landskabsingeniør (professionsbachelor)

Nørre Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Østeuropastudier

Søndre Campus fra kl. 13:30
 Oplæg 15:30-16:30

Særlig støtte og SPS

Søndre Campus fra kl. 13:30

Særlig støtte og SPS

Nørre Campus fra kl. 13:00

Vejledning om optagelse på KU

Nørre Campus fra kl. 13:00

Vejledning om optagelse på KU

Søndre Campus fra kl. 13:30

Fredag 1/3

Antropologi

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:15 og 16:45-17:45

Bioinformatik

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Biokemi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Biologi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Bioteknologi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Datalogi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Datalogi-økonomi

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:15

Datalogi-økonomi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Forsikringsmatematik

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Fysik

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Fødevarer og ernæring

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Geografi og geoinformatik

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Geografi og geoinformatik

 City Campus fra kl. 14
 Ingen oplæg, kun bod

Geologi-geoscience

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Idræt og fysisk aktivitet

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Kemi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Kognitions- og datavidenskab

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:15 og 16:45-17:45

Landskabsarkitektur

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Machine learning og datavidenskab

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Matematik

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Matematik-økonomi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Medicinalkemi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Miljø- og fødevareøkonomi

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Molekylær biomedicin

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Nanoscience

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Naturressourcer

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 14:30-15:15 og 16:30-17:15

Psykologi

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:15 og 16:45-17:45

Samfundsfag

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 16:45-17:45

Skov- og landskabsingeniør (professionsbachelor)

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Sociologi

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:15 og 16:45-17:45

Statskundskab

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:15 og 16:45-17:45

Urban landskabsingeniør (professionsbachelor)

 Frederiksberg Campus fra kl. 13
 Oplæg 13:30-14:15 og 15:30-16:15

Økonomi

 City Campus fra kl. 14
 Oplæg 15:15-16:16 og 16:45-17:45

Særlig støtte og SPS

City Campus fra kl. 14:00

Særlig støtte og SPS

Frederiksberg Campus fra kl. 13:00

Vejledning om optagelse på KU

City Campus fra kl. 14:15-15:15

Vejledning om optagelse på KU

Frederiksberg Campus fra kl. 13:00

Ansøgning, optagelse og særlig støtte (SPS) på KU

Studerende fortæller om studievalg og om livet på KU

Fordi alle kan være i tvivl

Drømme om fremtiden

Fællesskaber på KU

Drømme om fremtiden

Hvorfor vælge KU?

SPS-støtten kan mere end jeg troede

Har du særlige støttebehov?

Du kan få støtte, hvis du er ordblind, har en diagnose, en funktionsnedsættelse eller et handicap.

Se mere om særlig støtte og SPS

Find din drømmeuddannelse

Bachelor fra Københavns Universitet

At studere biologi på så højt et niveau har givet mig utrolig mange gode oplevelser, men også en meget større forståelse for min omverden. Og hvordan den egentlig hænger sammen.

Simon, biologistuderende

Se, hvordan KU ser ud

KU's uddannelser er fordelt på fire campusområder i København samt Skovskolens afdelinger i Nødebo i Nordsjælland og Eldrupgård på Djursland. Her kan du se film fra campus og det studieliv, der venter dig på KU. Du vil have forelæsninger med mange studerende, være på mindre undervisningshold, lave gruppearbejde og møde engagerede undervisere. Derudover kommer alt det andet med fredagsbarer, nye venskaber og dygtige medstuderende.

Vis større kort og rutevejledning